0 oy
16, Ekim, 2012 Sağlık ve Güzellik kategorisinde 0. Derece (8,640 puan) sordu.

1 cevap

0 oy
9, Mayıs, 2013 3. Derece (31,290 puan) cevapladı.

Bu konu;adet kanamasının az olması,adet kanamasının az olması gebelik belirtisimi,adet kanamasının az olması hamilelik belirtisimi,adet kanamasının az olmasının nedenleri hakkında bilgiler vermektedirNormal adet kanaması düzeni 24 ila 35 gündür. Burada hesaplama yaparken süreyi kanama günleri + temiz kalınan günler olarak hesaplamak gerekir.

Örnek; Bir kadının kanaması 5 gün sürüyorsa ve temiz kaldığı gün sayısı 19 ise 5+19=24 günde bir adet görüyordur. 
24 günden az aralıklarla adet görüldüğünde polimenore, 35 günden daha fazla uzun sürede adet görülüyorsa oligomenore, 6 aydan daha fazla süre ile hiç adet görmüyorsa amenore adıyla isimlendirilir. 

ADET KANAMASININ AZ OLMASI

Adetin az gelmesi, adet kanamsının az olması şeklinde isimlendirilen duruma tıp dilinde hipomenore ismi verilir. Adetin en az 2 gün sürmesi ve günde en az 2 ped değiştirilmesi normal miktarda olarak kabul edilir, bundan daha az olan adetlere hipomenore denilebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken bazı kadınların adet kanamalarının az olmasından şikayet ettikleri halde aslında normal miktarda adet olmalarıdır. Adetin 2-3 gün sürmesi kısa değildir, normaldir. Her kadında adet 5-6 gün veya bir hafta sürmek zorunda değildir.

Sebepleri:
Adet kanamasını az olmasının sebepleri arasında hormonal nedenler başta gelir. Yaşın ilerlemesine bağlo olarak özellikle 40 yaşından sonra kadınlık hormonlarının azalmasına bağlı olabilir. Guatr hormonlarının azalması (hipotroidi) sebep olabilir. Rahim içerisini ilgilendiren bazı ameliyatlar (histroskopik myom rezeksiyonu) rahim içerisinde yapışıklığa ve bunun neticesinde adet miktarında azalmaya neden olabilir. Nadiren bu tür yapışıklıklar kürtaj sonrasın da da olabilir.

Tedavisi:
Tedavide bazı hormonal ilaçlar kullanılabilir. Hipotroidi gibi bir hastalık varsa guatr hormonları verilebilir. Tedavi sebep olan etkene göre planlanır. Bazen spiral takılması da adet kanamasında artmayı sağlar

 

Alıntıdır

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 373 gösterim
26, Ağustos, 2017 misafir sordu.
0 oy
1 cevap 281 gösterim
18, Eylül, 2012 Genel Sorular kategorisinde bıdıbıdı (790 puan) sordu.
0 oy
0 cevap 41 gösterim
7, Ocak, 2018 Sağlık ve Güzellik kategorisinde Yaprak (160 puan) sordu.
0 oy
1 cevap 31 gösterim
0 oy
1 cevap 44 gösterim
...