• Kayıt

Sünger ne işe yarar ?

7, Kasım, 2012 Genel Sorular kategorisinde Bal 3. Derece sordu.

2 Cevaplar

0 oy
bulaşık yıkarız
4, Aralık, 2012 akankan33 cevapladı.
+1 oy

Genellikle denizlerde bir yere tutunarak koloni durumunda yaşayan, çok hücreli ilkel hayvan Tatlı sularda bulunan birkaç türü dışında hepsi denizde yaşarlar

Süngerler denize dalarak Deniz Süngeri Yeryüzüne Nasıl Çıkarılır çeşitli araçlarla dibi tarayarak ya da ucu çatallı sırıklar kullanılarak çıkarılır

SÜNGERİN YARARLARI
 
Görünüş güzelliğinin yanı sıra süngerler çok yararlıdır. Günümüzde çoğu yerlerde yapay süngerler kullanılmasına karşın, doğal süngerlere olan istek azalmış değildir. Doğal sünger hiç damlatmadan daha çok suyu tutar, temizlenmesi kolaydır ve daha ağır işte daha uzun süre dayanır. Bu nedenle boyacı, cam silici ve seramikçiler doğal süngerleri yeğlerler. Yüzyıllardır banyolarda ve yıllardır otomobil temizliğinde kullanılan sünger günümüzde ilaç endüstrisi ve hücre dirim bilimcileri (biologlar) tarafından da kullanılmaya başlamıştır. Bir çok deniz omurgasızında olduğu gibi, süngerin de alışılmış anlamda savunma aracı yoktur. Süngerler ne kavga edebilir ve ne de kaçabilirler. Bu nedenle süngerler zehirli ya da zehirsiz çok güçlü sıvılar salgılar. Bu sıvıların bazı insan hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılması, ilaç endüstrisinin yeni bir umudu ve beklentisidir. 
 
Aynı zamanda, hücre düzeyinde yaşamın gizlerini çözmek için bilim adamları süngere her gün daha çok zaman ve dikkatlerini ayırıyorlar. Sünger hücrelerinin hareketleri, karşılıklı ilişkileri ve diğer ayrıntıların incelenmesi insan hücresinin evrimi ile ilgili bigilerin tamamlanması yönünden çok yararlı olmaktadır.
 
Günlük yaşamımızda çok çeşitli amaçlarla kullandığımız süngerden ayrıca ilaç üretiminde yararlanılması, hücre yapısında çok değerli bilgiler elde edilmesi, doğanın insanoğlu için ne denli bitmez tükenmez bir kaynak olduğunu birkez daha kanıtlamaktadır.
4, Aralık, 2012 YoRuMSuZ 8. Derece cevapladı.

İlgili sorular

0 cevap 16 gösterim
16 gösterim 8, Kasım, 2012 Genel Sorular kategorisinde Çağlayağmur2 7. Derece sordu.
0 cevap 40 gösterim
40 gösterim 8, Kasım, 2012 Genel Sorular kategorisinde Çağlayağmur2 7. Derece sordu.
2 cevap 138 gösterim
138 gösterim 29, Ekim, 2012 Genel Sorular kategorisinde Çağlayağmur2 7. Derece sordu.
0 cevap 29 gösterim
0 cevap 67 gösterim
67 gösterim 17, Ekim, 2012 Genel Sorular kategorisinde Düş 8. Derece sordu.
...