Cevabını merak ettiğiniz bir sorunuz mu var? Veya mevcut sorulara verilecek cevabınız mı? O halde sizi ŞURAYA alalım.

Sünger ne işe yarar ?

7, Kasım, 2012 Genel Sorular kategorisinde Bal 3. Derece (31,240 puan) sordu.

2 Cevaplar

0 oy
4, Aralık, 2012 akankan33 (140 puan) cevapladı.
bulaşık yıkarız
+1 oy
4, Aralık, 2012 YoRuMSuZ 8. Derece (97,960 puan) cevapladı.

Genellikle denizlerde bir yere tutunarak koloni durumunda yaşayan, çok hücreli ilkel hayvan Tatlı sularda bulunan birkaç türü dışında hepsi denizde yaşarlar

Süngerler denize dalarak Deniz Süngeri Yeryüzüne Nasıl Çıkarılır çeşitli araçlarla dibi tarayarak ya da ucu çatallı sırıklar kullanılarak çıkarılır

SÜNGERİN YARARLARI
 
Görünüş güzelliğinin yanı sıra süngerler çok yararlıdır. Günümüzde çoğu yerlerde yapay süngerler kullanılmasına karşın, doğal süngerlere olan istek azalmış değildir. Doğal sünger hiç damlatmadan daha çok suyu tutar, temizlenmesi kolaydır ve daha ağır işte daha uzun süre dayanır. Bu nedenle boyacı, cam silici ve seramikçiler doğal süngerleri yeğlerler. Yüzyıllardır banyolarda ve yıllardır otomobil temizliğinde kullanılan sünger günümüzde ilaç endüstrisi ve hücre dirim bilimcileri (biologlar) tarafından da kullanılmaya başlamıştır. Bir çok deniz omurgasızında olduğu gibi, süngerin de alışılmış anlamda savunma aracı yoktur. Süngerler ne kavga edebilir ve ne de kaçabilirler. Bu nedenle süngerler zehirli ya da zehirsiz çok güçlü sıvılar salgılar. Bu sıvıların bazı insan hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılması, ilaç endüstrisinin yeni bir umudu ve beklentisidir. 
 
Aynı zamanda, hücre düzeyinde yaşamın gizlerini çözmek için bilim adamları süngere her gün daha çok zaman ve dikkatlerini ayırıyorlar. Sünger hücrelerinin hareketleri, karşılıklı ilişkileri ve diğer ayrıntıların incelenmesi insan hücresinin evrimi ile ilgili bigilerin tamamlanması yönünden çok yararlı olmaktadır.
 
Günlük yaşamımızda çok çeşitli amaçlarla kullandığımız süngerden ayrıca ilaç üretiminde yararlanılması, hücre yapısında çok değerli bilgiler elde edilmesi, doğanın insanoğlu için ne denli bitmez tükenmez bir kaynak olduğunu birkez daha kanıtlamaktadır.

İlgili sorular

0 cevap 17 gösterim
8, Kasım, 2012 Genel Sorular kategorisinde Çağlayağmur2 7. Derece (74,510 puan) sordu.
0 cevap 41 gösterim
8, Kasım, 2012 Genel Sorular kategorisinde Çağlayağmur2 7. Derece (74,510 puan) sordu.
2 cevap 170 gösterim
29, Ekim, 2012 Genel Sorular kategorisinde Çağlayağmur2 7. Derece (74,510 puan) sordu.
0 cevap 35 gösterim
0 cevap 77 gösterim
17, Ekim, 2012 Genel Sorular kategorisinde Düş 8. Derece (84,260 puan) sordu.
...