0 oy
Sağlık ve Güzellik kategorisinde Yonetim (156k puan)

1 cevap

0 oy
Yonetim (103k puan)

Ülser Nedir?

Ülser terimi tıpta çeşitli yaralar için kullanılırsa da (varis ülseri, tüberküloz ülseri gibi) genel olarak hekimler ve halk arasında ülser dendiği zaman ilk akla gelen mide ülseridir.

Asit özelliğindeki mide salgısının mukozanın (mideyi kaplıyan ince doku = sümükdoku) zedelenmiş bir kısmına etki yaparak meydana getirdiği yaraya ülser denir.

ÜlserÜlser her yaşta ve her meslekte olanlarda görülebilir. 20-50 yaşları arasında daha sık rastlanmaktadır. Hastalıkta kalıtımın rolü olduğunu gösteren örneklerde bulunmaktadır. Daha çok zayıf ve uzun boylularda görüldüğü söylenirse de kısa, tıknaz ve şişman olanlarda da aynı oranda bulunduğu istatistiklerde belirtilmiştir.

Ülserlere yemek borusunun alt kamında, midede, on iki parmak bağırsağında ve ince bağırsakta rastlanmaktadır. Bazı vakalarda hem midede hem on iki parmak barsağında aynı zamanda görülebilir.

Mide ülserlerinin ortalama çapı 5 ile 25 milimetre derinliği 6 ile 20 milimetre kadardır. On iki parmak barsağında (duodenum) ise ortalama çap 2-10 milimetre, derinlik 2-5 milimetre kadar olmaktadır. Daha büyük ülserler pek seyrek görülür.

Ülser mukozadan başlayarak derin kas dokularına kadar inebilen ve hatta mide, bağırsak duvarının delinmesine sebep olan ilerleyici bir hastalıktır.

Yonetim (103k puan)
Ülserin Tedavisi : Ülser tedavisi şu ana konular altında toplanır.

1 — Asidi giderici mide duvarını koruyucu ve ağrıyı kesici ilaçlar : Kesinlikle doktor kontrolü olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Asit fazlalığı ülserin ilerlemesine ve ağrının uyanmasına sebep olduğundan tedavide asit salgılanmasını azaltan, asitleri tadil eden ve ağrıyı kesen çeşitli ilaçlar kullanılır.

2 – Diyet :Perhiz ülser tedavisinde çok önemlidir. Başlangıçta hastaya birkaç gün sadece süt verilir. Daha sonra buna buğday ezmesi, pirinç lapası, rafadan yumurta, kaymak veya krema, pelte gibi yiyecekler eklenir. Ayrıca meyva suları verilir. Durum düzeldikçe doktorun tavsiyelerine göre yemek listeleri düzenlenerek hasta iyileşinceye kadar perhize devam edilir.

3 – Dinlenme ve stresten uzak durma :İstirahat birçok hastalıklarda olduğu gibi ülserlilerin tedavisinde de esastır. Dinlenme bedenen ve ruhen yapılmalıdır. Tatil ve seyahatler ülserlilere çok iyi gelir. Ülseri tabiri caiz ise azdıran durumlardan birisi stres olduğu için stres ile mücadele yöntemleride kullanılmalıdır.

4 – Cerrahi Tedavi : Bu tedaviler başarılı olamadığı veya tıkanma ve kanamanın tehlikeli durumlar yarattığı hallerde cerrahi tedavi yolu tercih edilir. Duruma göre midenin büyük veya ufak bir kısmı ameliyatla alınır.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 43 okuma
19, Temmuz, 2013 Sağlık ve Güzellik kategorisinde hatice 0. Derece (1.8k puan) sordu.
...