0 oy
Sağlık ve Güzellik kategorisinde 0. Derece (1.8k puan)

1 cevap

0 oy
Yonetim (103k puan)

Ülser Nedir? => http://www.haziryanit.com/14371/ulser-nedir

Ülserin Belirtileri
 
Ağrı, ülserin belli başlı ve ilk belirtilerindendir. Ülser ağrısı, kemirici, yanıcı, bazen kramp tarzında olur. 15 dakikadan 1 saate kadar hatta daha fazla sürebilir. Ağrı, mide ülserinde midenin üst kısmında duodenum ülserinde sağ tarafta; ince bağırsak ülserlerinde karnın orta kısmında olur. BuraIara parmakla basınca ağrının yeri kesinlikle belirir. Ülser ağrılarının gelişi sindirim devreleriyle ilgilidir. Genel olarak yemeklerden 1-4 saat sonra başlar.
 
Ülser ağrılarının mevsimlerle ilgisi vardır. Ağrılı devreler en çok ilk ve sonbaharda görülür. Ağrıyı uyandıran sebeplerin başında soğuk, ayak ıslanması, çabuk yemek yemek, üzüntü, yorgunluk ve hazmı güç şeyleri yemek gelir.
 
Ülserlilerde zaman zaman bulantı görülür. Kusma, ağrı esnasında olabildiği gibi, yara sebebiyle mideden duodenuma geçiş yolunun ileri derecede daralması halinde de olur. Böyle durumlarda, hasta bazan bir gün evvel yediğini kusabilir. Ağız sulanması, zayıflama, kabızlık da sık görülen belirtiler arasındadır.
 
Ülserin önemli belirtilerinden biri de açık veya gizli kanamadır. Kan damarlarının zedelenmesiyle ağızdan kan gelebilir. Bu kan mideden hemen dışarı atılmışsa taze kan görünüşündedir. Midede biraz kalmışsa kahve telvesine benzer. Kan bağırsaklardan geçerse dışkı, kömür gibi siyah renkte gelir. Gizli kanamada dışkıda gözle belli olacak şekilde bir değişme görülmez. Bu durumda ancak bir laboratuvar muayenesi, ülserin kanama yaptığını ortaya koyar.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 43 okuma
3, Aralık, 2012 Sağlık ve Güzellik kategorisinde duayen Yonetim (156k puan) sordu.
...