0 oy
24, Nisan, 2012 Genel Sorular kategorisinde 1. Derece (11,160 puan) sordu.
Örümcek ağını örerken çok uzun şekilde ipler geriyor ağına. Örümceğe bakıldığında bu kadar uzunlukta ağ ipinin nasıl üretildiğini veya nerede sakladığını biliyor musunuz?

1 cevap

0 oy
6, Ekim, 2012 Yonetim (119,360 puan) cevapladı.

Örümcek ipliklerinin hammaddesi , örgülü helezonik amino asit zincirlerinden oluşan "keratin" adlı proteindir . Bu madde insanların saçlarında , vücut tüylerinde ve hayvanların boynuzlarında da bulunur . Örümcek ipliğinin temel hammaddesini oluşturan bütün proteinler , çeşitli avların sindirilmesi ile elde edilen amino asitlerin sentezlenmesinden elde edilirler . Öyle ki örümcekler , kendi ağlarını tekrar yiyip sindirerek dahi , yeni ağ üretimi için gerekli olan proteinleri vücutlarında üretebilirler .

 Örümceklerin kuyruklarında altı bölümden oluşan ve ipek kesesi denilen bir bölge vardır . Keselerin her birinde farklı salgılar üretilir . Bu keselerin salgıları değişik kombinasyonlarda birleşerek , farklı türdeki ipek iplikleri meydana getirir . Keseler arasında büyük bir uyum vardır . İpeklerin üretimi sırasında örümceğin vücudunda bulunan son derece gelişmiş özelliklere sahip pompalar , vana ve basınç sistemleri kullanılır . Üretilen ham ipek , musluk gibi çalışan memeciklerden lif şeklinde dışarı akıtılır . Örümcek bu memeciklerin püskürtme basıncını dilediği şekilde değiştirebilir . Bu son derece önemli bir özelliktir . Çünkü bu işlem sayesinde sıvı keratini oluşturan moleküllerin yapısı da değişmiş olur . Valfler üzerindeki kontrol mekanizması sayesinde , iplik üretilirken ipliğin çapı , direnci ve elastikiyeti de değiştirilebilir . Böylece ipeğin kimyasal yapısı değiştirilmeden ipliğe istenilen fiziksel özellikler kazandırılır . Eğer iplik üzerinde daha köklü bir değişim isteniyorsa bir başka bezin kullanımına geçilmesi gerekmektedir . Salgılanan farklı özelliklere sahip iplikçikler arka ayakların mükemmel kullanımı sayesinde istenilen doğrultuya yönlendirilir .

 

Altı farklı keseden salgılanan maddelerin karışım oranları da çok önemlidir . Örneğin yapışkan iplik üretilirken , yapışkanlık özelliği veren maddenin az kullanılması durumunda ağ , böcek yakalama özelliğini kaybedecektir . Çok kullanılması durumunda ise ağın kullanılabilme özelliği azalacaktır . Bu ipeğin işe yarayabilir bir ipek olması için , diğer beş salgı bezinin de aynı dengede çalışması şarttır .

Bütün bu işlemlerin başarıyla tamamlanması sonucunda her biri farklı özelliklere sahip olan ve farklı işlevleri olan örümcek ipekleri ortaya çıkar .

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 40 gösterim
0 oy
1 cevap 12 gösterim
20, Şubat, 2015 Deyimler Sözlüğü kategorisinde beymex 0. Derece (8,120 puan) sordu.
0 oy
0 cevap 8 gösterim
7, Aralık, 2012 Hazır Sözlük kategorisinde duayen Yonetim (155,720 puan) sordu.
0 oy
1 cevap 83 gösterim
0 oy
1 cevap 579 gösterim
21, Aralık, 2012 Genel Sorular kategorisinde Ruzg4r 2. Derece (25,140 puan) sordu.
...